top of page

Jazda bolidem Formuły Renault 2.0. Jak to ugryźć?

Już za niewielkie pieniądze możesz poczuć się jak Lewis Hamilton czy Robert Kubica na początku swojej “bolidowej” drogi. Tutaj dowiesz się, z czym je się jazda bolidem Formuły Renault 2.0.


Jazda bolidem Formuły Renault 2.0 w Polsce
Fot. Formula Drive / Bolidy Formuły Renault 2.0 na Torze Silesia RIng

Jazda bolidem Formuły Renault 2.0. Będzie inaczej jak w samochodzie!


Właśnie o tym należałoby pamiętać, zanim weźmiesz za pewnik, że będzie wszystko tak samo. Jazda jakimkolwiek bolidem jednomiejscowym czy też pojazdem open-wheel wiąże się z nieco innym podejściem. Przede wszystkim wszystko będziesz odczuwał inaczej. Musisz pamiętać, że nie jedzie się na maxa od razu, dopóki nie dogrzejesz slicków. Warto też mieć przy tym wgląd na temperatury hamulców - zimne będą mało efektywne i mogą też często prowadzić do zblokowań kół. Dopiero osiągnięcie odpowiedniego stopnia przyczepności i temperatur daje nam więcej pewności za kółkiem i umożliwia śrubowanie lepszych czasów przejazdu. 


Pomiędzy należałoby jeszcze pamiętać o swojej szyi oraz mięśniach karku. Jeśli uda się wam poćwiczyć i reaktywować je to będziecie inaczej odczuwać oddziałujące na was siły, przeciążenia, etc. Bardzo dobrze jest pochylać się do zakrętu i nie dawać naszej głowie uciekać we wszystkie strony. Po każdym przejeździe będziecie wtedy czuć się o wiele lepiej, a i też wypracowanie sobie odpowiedniej uwagi i koncentracji w trakcie jazdy będzie prostsze. 


Przygotowania do wyjazdu bolidów Formuły Renault 2.0
Fot. Formula Drive / Przygotowania do wyjazdu bolidów Formuły Renault 2.0

Dobre czucie i obserwacje bezpośrednio zdefiniują waszą jazdę


Pamiętajcie, że macie do czynienia z lekką 480-kilogramową maszyną rozkręcającą 100 km/h w 4 sekundy! To zupełnie coś innego niż w wielu samochodach osobowych, gdzie mamy przeważnie ponad 1 100 kg. Do tego też 6-biegowa sekwencyjna skrzynia biegów nie pozwoli wam na redukcję, jeśli przypomnicie sobie o niej w zakręcie chcąc też dociskać gaz na wyjściu. O tym musicie pomyśleć wcześniej, zwalniając przed i redukując biegi. Z przyspieszeniem jest już prościej, bo tutaj możecie mieć gaz w podłodze i po prostu manetką wbijać wyższe przełożenia.


Wrażenia z jazd FR 2.0
Fot. Paweł Kroenke / Adrian Drozdek (autor wpisu) i bolidy FR 2.0

Nie przejmujcie się słabszym tempem i nie szukajcie porównań z innymi na torze. Nigdy nie wiecie tak do końca, kto i ile ma doświadczenia. Po prostu skupcie się na czerpaniu frajdy oraz pamiętajcie o własnym bezpieczeństwie. Jeśli poczujecie głód to możecie zawsze skusić się na kolejne jazdy, podczas których poprawicie swoje osiągi. Formułą Renault 2.0 jest u nas dostępna przez cały rok. Nie musicie czekać do kolejnej edycji “Formula Drive - Poprowadź Bolid F1”. Szczegóły znajdziesz tutaj. Dodatkowo nasz bolid możesz także wynająć.


Jazda bolidem Formuł Renault 2.0 - Formula Drive


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page